Кореневі гнилі

Кореневі гнилі є одними з зовнішньо малопомітних, але дуже шкідливих захворювань. Збудниками кореневих гнилей є широко поширені типи грибів, що живуть на оболонках та всередині насіння, в грунті та на залишках мертвих рослин. Вони вражають багато видів рослин з широкого спектру сімейств, легко переносять різні кліматичні та грунтові умови.

Кореневі гнилі – інфекційні захворювання, викликані напівпаразитними грибами (одним або комплексом) родів: Дречслера, Фузаріум, Офіобол, Керкоспорелла та інших, що призводять до загнивання, руйнування кореневих та прикореневих частин рослин або до пошкодження судинної системи, внаслідок чого спостерігається пригнічення рослин, пожовтіння та засихання листя. Інфекція кореневих гнилей накопичується в грунті, на залишках рослин, в деяких випадках можлива передача інфекції з насінням.

Кореневі гнилі за типом прояву об’єднують різноманітні захворювання: гнилі паростки, опіки розсади, кореневе гниття, гниття основи стовбура, гниття вузла кущіння тощо. Термін кореневої гнилі охоплює захворювання, патогени яких проникають з грунту у кореневу систему або основу стебел.

У деяких випадках кореневі гниття викликають масову загибель рослин.

Ознаки різних гнилей схожі один на одного. Частина рослин заражається двома, трьома збудниками. Симптоми захворювань також можуть бути змінені внаслідок присутності на ураженому органі сапрофітних мікроорганізмів. Тому розпізнати їх нелегко.

Джерелами первинної інфекції є насіння, грунт та рослинні залишки. Патогенні гриби здатні зберігатися в грунті протягом декількох років. Тривалість виживання за відсутності основних господарів залежить від того, в якій формі гриб зберігається. Так, конидії видів роду Helminthosporium зберігають життєздатність до 3-х років, конидії та аскоспори Ophiobolus graminis – 2 … 4 роки, ооспори представників з родів Pythium та Aphanomyces – до 5 років або більше, хламідоспори видів Fusarium – понад 5 років. Деякі види грибів, будучи мешканцями грунту, можуть зберігати життєздатність надзвичайно довго. Патогени кореневих гнилей мають широку спеціалізацію, здатні вражати не тільки злакові трави, але й рослини з інших сімейств. Ця властивість допомагає збудникам виживати протягом багатьох років за відсутності основних господарів.

Зворотний дзвінок
Форма для заповнення