Ржавчина газона

Іржа злаків викликається грибами з класу базідіоміцетів, порядок іржасті (uredinales). Іржасті гриби, що поражають злаки, належать до сімейства Puccinia, мають складний цикл розвитку, який включає 3 етапи (весна, літо та зима), 5 різних форм спороношення (спермації, ециоспори, урединіоспори, теліоспори, базидіоспори). Виняток складає збудник жовтої іржі (CINIA STRIIFIORMIS), в якому 0 (Sperchonial) та I (Ezidial) етапи невідомі. Однак серед видів повного циклу існують ті, для яких весняні стадії (0 і I) часто не мають значення, оскільки розвиток грибка, збереження інфекції та відновлення її протікають на стадії II (уредостадії). До таких видів відносяться збудники бурої іржі (R. Regondita f. Tritici).

Всі види іржі на злакових культурах мають явище плеоморфізму, тобто здатність розвивати в онтогенезі декілька етапів спороношення, і гетереції (різногосподарності).

Основний тип ураження – утворення пустул на уражених тканинах. Літні пустули (подушечки), що складаються з одноклітинних урединіоспор грибів, жовтого, помаранчево-жовтого або коричневого кольору, утворюються на злаках протягом усього вегетаційного періоду, розвиваючись у кількох поколіннях. Вони служать для відтворення гриба та масового зараження рослин. Зимові пустули темно-коричневого або чорного кольору закладаються в тканинах постраждалих органів (стовбура, листя, листової піхви) до кінця літа і складаються з теліоспор, які служать для збереження гриба. Проростаючи навесні або восени, вони дають чотириклітинну базидію з базидіо-спорами. Базидіоспори заражають проміжного власника, на якому утворюються спермогонії зі спермаціями з верхньої сторони листа та еції з еціоспорами – з нижнього. Через еціоспори відбувається первинне зараження злаків навесні (або восени в деяких видах іржі).

Зворотний дзвінок
Форма для заповнення