Септоріоз

Збудники – гриби з роду Септорія (S. Nodorum, S. Graminum, S. tritici, S. Hordei, S. Secalis та ін.). Найбільшою шкідливістю вирізняється S. nodorum Berk. et Br. (Клас детероміцетів, Sphaeropsidales). Picnidal spioning утворюється на всіх уражених органах. Пікніди занурені в тканину. Конідії безбарвні, з краплями масла, прямі або злегка вигнуті, з 1 … 3 перегородками.

S. Nodorum утворює конідії двох типів: літні (проростають відразу після виходу з пікніду та здійснюють масове зараження в період вегетації) і осінні (проростають навесні після перезимовки і викликають первинне зараження рослин).

Патоген S. Nodorum заражає всі надземні частини рослин: вузли, листя, листові піхви. На всіх органах утворюються темно-коричневі плями з пікнідами. При сильному прояві захворювання, стебла та вузли стають темно-коричневими, майже чорними, уражена тканина вкривається пікнідами.

На листі та листових піхвах початково плями невеликі, темно-коричневі, потім тканина біля них жовкне, плями збільшуються, висихають, покриваються пікнідами, а листя відмирають. При ураженні насіння на ньому з’являються неясно окреслені коричневі плями. Хворі рослини зазвичай відстають в рості, сильно кущаться.

Джерела інфікування – заражені залишки рослин. Якщо є опади, тумани та роса, пікноспори з краплями води потрапляють на стебла, на новостворене листя. Розвитку захворювання сприяють систематичні опади та оптимальна температура (20 … 23 ° С). В краплиннорідкій волозі спори добре проростають, але можуть проростати і при відносній вологості понад 76%.

Зворотний дзвінок
Форма для заповнення